header image
 
Start arrow Warto wiedzieć arrow Zdrowie arrow Uwaga rak - ziarnica złośliwa
Uwaga rak - ziarnica złośliwa Drukuj Wyślij znajomemu
10.12.2008.
Zmieniony ( 01.02.2009. )
 

Kontynuujemy nasz cykl, w którym lekarze onkolodzy z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu mówią o różnych rodzajach chorób nowotworowych u dzieci. O ziarnicy złośliwej mówi doktor nauk medycznych Radosław Chaber.

Ziarnica złośliwa, czyli inaczej chłoniak Hodgkina, jest nowotworem węzłów chłonnych. Występuje raczej u dzieci starszych i z reguły rozwija się powoli. Pierwsze objawy bardzo łatwo pomylić ze zwykłą infekcją, która podobnie jak ten rodzaj nowotworu, może powodować powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi. Często dopiero wtedy, gdy osiągają one niepokojące rozmiary, chory udaje się po pomoc do lekarza. Prawda jest taka, że nowotwór nie jest najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów. Znacznie częściej stan taki pojawia się w zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych. Dlatego też na początek lekarze często stosują kurację antybiotykową. Kiedy nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów, kieruje się pacjenta na dalszą diagnostykę.

Objawami, które powinny zaniepokoić i mogą sugerować ziarnicę złośliwą, są przede wszystkim niesymetrycznie rozmieszczone, zbite w pakiety i powiększone węzły chłonne w okolicach szyi, nad obojczykami, czasem pod pachami lub w pachwinach. Węzły, mimo że powiększone, nie bolą, co często usypia czujność nastolatków i ich rodziców. Jako ciekawostkę można dodać, że niekiedy u osób dorosłych ból w tych okolicach pojawia się w chwili wypicia niewielkiej nawet ilości alkoholu. Przy ziarnicy często pojawiają się także tak zwane objawy ogólne, czyli gorączka, stany podgorączkowe, utrata masy ciała, nocne poty, a także swędzenie skóry. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się zwykle podwyższone OB i czasem nieprawidłowości morfologii krwi, jak np. niedokrwistość. Aby postawić jednoznaczną diagnozę, należy wykonać biopsję węzła chłonnego. Chirurg pobiera w znieczuleniu cały węzeł chłonny lub wycinek guza węzłowego, który następnie badany jest przez histopatologa i dopiero takie badanie potwierdza albo wyklucza chłoniaka Hodgkina. Przez długi okres  choroba ta może nie dawać żadnych objawów, co nie wyklucza przerzutów do innych organów, najczęściej  płuc, wątroby, śledziony, szpiku kostnego czasami kości. Na szczęście chłoniaka Hodgkina u dzieci leczy się stosunkowo dobrze.  Jesteśmy w stanie trwale wyleczyć ponad dziewięćdziesiąt procent naszych pacjentów. Jak w przypadku każdego nowotworu, im wcześniej zostanie on zdiagnozowany, tym lepiej i bezpieczniej dla zdrowia. Bardzo pomocne w diagnozowaniu tej choroby jest również USG jamy brzusznej, szyi, okolic nadobojczykowych, pachowych, pachwinowych, badania należy wykonać w miejscach, do których łatwo dostać się głowicą ultrasonografu. Zawsze warto też wykonać zwykłe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, ponieważ przy ziarnicy złośliwej zmiany węzłów śródpiersia są również bardzo charakterystyczne. W leczeniu stosuje się głównie chemioterapię i radioterapię. Leczenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wśród badań, bardzo pomocnych  w diagnozowaniu i monitorowaniu ziarnicy, jest PET, czyli pozytronowa tomografia emisyjna, która pozwala zróżnicować czy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi, czy mającymi inną etiologię. W przypadku tego chłoniaka jest to bardzo ważne, gdyż często po leczeniu pozostają tak zwane zmiany resztkowe  w zdjęciach radiologicznych czy tomograficznych, a nie jest to nowotwór, tylko bliznowatowłóknista tkanka, która pozostała po wcześniejszym leczeniu. Czasami zmniejsza się i całkowicie znika, a czasami pozostaje do końca życia.  Badanie PET pozwala nam z dużym prawdopodobieństwem  stwierdzić czy nie ma tam żywego nowotworu.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
–    niesymetrycznie rozmieszczone, bezbolesne, zbite w pakiety i powiększone węzły chłonne w okolicach szyi, nad obojczykami, czasem pod pachami lub w pachwinach;
–    objawy ogólne, czyli nieuzasadnione gorączki lub stany podgorączkowe, utrata masy ciała, nocne poty, świąd skóry. 

Wśród chorób nowotworowych wieku dziecięcego, ziarnica złośliwa wyróżnia się  stosunkowo dobrym rokowaniem, wyleczenie osiąga ponad 90 proc. pacjentów z tym rozpoznaniem. Szczyt zachorowań przypada na dwa okresy – pomiędzy 10. a 25. rokiem życia oraz powyżej 50. roku życia. Nieco częściej zapadają na nią chłopcy niż dziewczęta.

Ziarnica złośliwa po raz pierwszy została opisana ponad 150 lat temu przez Tomasza Hodgkina, stąd czasami nazywana jest chorobą lub chłoniakiem Hodgkina. Nazwa „ziarnica” wzięła się prawdopodobnie od charakterystycznego objawu, jakim jest powiększenie i zwiększenie spoistości węzłów chłonnych, przypominających twarde ziarna grochu lub fasoli.

Zacytuj na swojej witrynie Drukuj Wyślij znajomemu

Komentarze użytkowników (4) RSS z komentarzami
Wystawiony przez bahus, z 15-08-2014 16:35, IP 31.11.185.178
Opis przypadków kilku chorych i porcję ciekawych informacji o chłoniaku chodgkina znajdziemy na stronie ziarnica złośliwa
 
» Zgłoś wydawcy zastrzeżenia do tego komentarza
» Odpowiedz na komentarz!

Wystawiony przez Młoda Dama, z 26-08-2013 19:46, IP 5.173.44.22
Hej. Mam 17 lat i podejrzewana jest u mnie ziarnica, ponieważ na USG wyszły mi powiększone i zbite w pakiety węzły chłonne. Został mi pobrany wycinek do badnia histopatologicznego. Pojutrze mam badanie PET, a także temografie. Myślę pozytywnie i mam nadzieje, ze bedzie dobrze. ;)
 
» Zgłoś wydawcy zastrzeżenia do tego komentarza
» Odpowiedz na komentarz!

Wystawiony przez chora, z 16-03-2013 13:33, IP 188.33.88.177
Jestem po 30-tce i w tym tygodniu zdiagnozowano u mnie ziarnice. Poczatkowe objawy przypominały AZS w dalszym okresie świerzbiączke. Ogólnie czuję się świetnie. Mam mnostwo siły i energii. Drodzy rodzice uwarzajcie bardzo gdy u Waszych pociech nagle wystąpi AZS. Może to być jeden z charakterystycznych objawów ziarnicy.
 
» Zgłoś wydawcy zastrzeżenia do tego komentarza
» Odpowiedz na komentarz!

Wystawiony przez user, z 05-11-2011 17:51, IP 95.160.98.118
więcej informacji o ziarnicy na http://www.ziarnica.pl
 
» Zgłoś wydawcy zastrzeżenia do tego komentarza
» Odpowiedz na komentarz!

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2016 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved