header image
 
Start arrow Warto wiedzieć arrow Zdrowie arrow Uwaga rak - Chłoniaki
Uwaga rak - Chłoniaki Drukuj Wyślij znajomemu
01.07.2008.

O chłoniakach u dzieci mówi doktor nauk medycznych Grażyna Wróbel z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Chłoniaki złośliwe to nowotwory układu chłonnego, zbudowanego z węzłów chłonnych zlokalizowanych w różnych częściach ciała. Węzły chłonne, określane jako obwodowe, znajdują się blisko powierzchni skóry i są wyczuwalne przy badaniu za pomocą dłoni, inne umieszczone są w narządach wewnętrznych. Te pierwsze znajdują się, idąc od góry: w okolicach przedusznych i zausznych, na szyi, w okolicach powyżej i poniżej obojczyka, w dołach pachowych, w pachwinach, w okolicach podkolanowych. Pozostałe natomiast zlokalizowane są w części centralnej klatki piersiowej (śródpiersiu), w okolicach tchawicy, oskrzeli i aorty. Kolejna duża grupa węzłów występuje w obrębie jamy brzusznej i najczęściej zlokalizowana jest wokół dużych naczyń krwionośnych, czyli wzdłuż aorty brzusznej, ale także w okolicach wątroby, śledziony oraz w dolnej części jamy brzusznej i miednicy w pobliżu jajników czy pęcherza moczowego. Elementy węzłów w postaci grudek występują także w ścianie jelit. Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu obronnego naszego organizmu, pełnią rolę biologicznego filtra, analizują wszystkie substancje i cząstki, z którymi spotyka się nasz organizm (mogą to być wirusy, bakterie, grzyby, które mogą powodować zakażenia) i w odpowiedni sposób reagują. Węzły chłonne są właśnie miejscem, gdzie produkowane są przeciwciała.

Zobacz także:

Zbyt krótka doba – Rozmowa z kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, profesor Alicją Chybicką

Uwaga rakO nowotworach tkanek miękkich mówi profesor Bernarda Kazanowska – Guzy zlokalizowane w okolicy głowy i szyi.

Uwaga rak cz. 2O nowotworach tkanek miękkich mówi profesor Bernarda Kazanowska – Guzy okolic kończyn, miednicy, jąder.

Uwaga rak cz. 3O ostrych białaczkach limfoblastycznych i szpikowych mówi profesor Alicja Chybicka

Uwaga rak cz. 4O guzach mózgu mówi profesor Alicja Chybicka

Uwaga rak cz. 5 –

Tam namnażają się prawidłowe limfocyty, które mają między innymi produkować przeciwciała. Rodzaj przeciwciał jest modyfikowany i dopasowywany do typu substancji, z którą zetknął się organizm. Przez cały czas zachodzi tam pewien proces: młody limfocyt przechodzi etapy rozwoju od młodej komórki, do wyspecjalizowanej komórki dojrzałej, która gotowa jest stanąć w obronie naszego organizmu. Jeżeli na etapie tego dojrzewania nastąpi błąd, to może dojść do nieprawidłowej proliferacji, czyli namnażania się jednego rodzaju komórek i wówczas zaczyna rozwijać się chłoniak. Bardzo często czynnikiem, który wpływa na rozwój tej choroby są wirusy. Na przykład u osób zarażonych wirusem HIV stukrotnie wzrasta ryzyko zachorowania na chłoniaki. Drugi typ wirusa, to taki, który u dzieci wywołuje mononukleozę zakaźną (wirusowe zapalenie gardła z obrazem anginy), a u innych może przyczynić się do rozwoju chłoniaka.
Ryzyko występowania chłoniaków istnieje również u osób, które od urodzenia cierpią na zaburzenia odporności.

Pierwszym niepokojącym objawem jest powiększenie się węzłów chłonnych, tych które znajdują się tuż pod skórą, czyli na szyi, za uchem, nad obojczykiem czy w pachwinie. Bardzo ważnym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest powiększanie się węzłów tylko po jednej stronie ciała. Takie węzły są najczęściej twarde, przy dotyku nie bolą i skóra nad nimi jest niezmieniona. W przeciwieństwie do nich tak zwane węzły odczynowe, czyli spowodowane zwykłym stanem zapalnym są miękkie i bolesne przy dotyku. Jeżeli dziecko ma nawracające anginy, zapalenia gardła czy uszu, to najczęściej powiększeniu ulegają węzły w górnych piętrach, czyli na szyi, pod gałęziami żuchwy, natomiast nie powinno być żadnych objawów w obrębie okolic obojczykowych czy w okolicach pachowych. Powiększenie węzłów w tych okolicach zawsze powinno skłonić nas do zasięgnięcia opinii u lekarza.
Równolegle z powiększeniem węzłów chłonnych lub potem występują inne objawy choroby. Mogą to być gorączki, utrata apetytu, utrata masy ciała, ale również nocne poty, które są często spotykane w tym typie nowotworu. Mogą też wystąpić nawracające bóle głowy, zmiany zachowania lub wyglądu dziecka. Takie objawy powinny zaalarmować rodziców.
Powiększający się migdałek podniebienny może zmylić i lekarza, i matkę. Często mylony jest z ropniem okołomigdałkowym. Wówczas pojawiają się trudności w mówieniu, mowa przez nos, kłopoty z oddychaniem, chrapanie w nocy lub trudności przy połykaniu. Może zdarzyć się, że chłoniaka rozpoznaje się dopiero po zabiegu usunięcia migdałków które zawsze badane są pod względem histopatologicznym.
Kolejny przykład: dziecko nie ma powiększonych węzłów, ale ma suchy kaszel, który nie ustępuje pomimo podawania kolejnych antybiotyków. Bardzo często zmianę chorobową można wykryć dopiero po zrobieniu zdjęcia klatki piersiowej. Dlatego niezwykle ważnym jest to, aby przy takim przedłużającym się kaszlu, który może być też objawem alergii, zrobić zdjęcie, bo to może uratować życie.
Kolejna grupa objawów to nawracające bóle brzucha. Oczywiście przyczyn może być bardzo wiele. Od zakażeń pasożytniczych poprzez infekcje przewodu pokarmowego. Często stwierdza się również zapalenie wyrostka robaczkowego, co jest jednoznacznym wskazaniem do otwarcia jamy brzusznej. Dopiero w trakcie operacji widać, że wyrostek jest niezmieniony zapalnie, a w obrębie jamy brzusznej stwierdza się olbrzymi guz węzłowy. W trakcie wywiadu często okazuje się, że były wcześniejsze oznaki choroby. Na przykład częste biegunki, zaparcia, gorączka, utrata apetytu, wymioty czy wymioty z domieszką krwi.

U dzieci chłoniaki są najczęściej złośliwe i bardzo agresywne. Leczy się je za pomocą chemioterapii. Leczenie trwa od czterech miesięcy do dwóch lat i zależy od typu chłoniaka. Rokowania są dobre i bardzo dobre, całkowicie uleczalnych jest od sześćdziesięciu do nawet dziewięćdziesięciu kilku procent tego typu nowotworów. W Polsce proces diagnozowania chłoniaków trwa najczęściej od dwóch do sześciu tygodni. Niestety, zdarza się, że choroba rozpoznawana jest dopiero po kilku miesiącach, a jak w przypadku wszystkich nowotworów, im wcześniej zdiagnozujemy i wykryjemy chłoniaka, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie.

Najczęściej występujące objawy przy nowotworach układu chłonnego u dzieci:
–    powiększenie węzłów chłonnych po jednej stronie;
–    zmiany w obrębie węzłów okolic obojczykowych i pachowych;
–    nieuzasadnione gorączki, utrata apetytu, utrata masy ciała;
–    częste biegunki, zaparcia, gorączka, wymioty lub wymioty z domieszką krwi;
–    nawracające bóle brzucha;
–    nawracające bóle głowy;
–    wyraźnie powiększony jeden migdał, trudności w mówieniu, kłopoty z oddychaniem, połykaniem i chrapanie w nocy;
–    suchy kaszel, który nie ustępuje pomimo podawania kolejnych antybiotyków.

Zmieniony ( 02.06.2009. )