header image
 
Start arrow Warto wiedzieć arrow Zdrowie arrow Uwaga rak - Guzy mózgu
Uwaga rak - Guzy mózgu Drukuj Wyślij znajomemu
05.05.2008.

O guzach mózgu mówi profesor Alicja Chybicka z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu

Nowotwory centralnego systemu nerwowego stanowią prawie trzydzieści procent nowotworów u dzieci. Są to najczęściej występujące guzy. Ich lokalizacja, wewnątrz czaszki, sprawia, że są bardzo trudno rozpoznawalne. Właściwie jedynym sposobem zdiagnozowania są badania obrazowe. Najprostsze, to rentgen czaszki, oczywiście dużo lepsza jest tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Można wykonać również angiotomografię z wybarwieniem naczyń mózgowych i PET (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa – przyp. red.), który pokazuje każdą żywą komórkę tkanki guza.

Leczenie polega głównie na chirurgicznym usunięciu nowotworu. Podczas operacji neurochirurg podejmuje decyzję o wycięciu całego guza lub pobraniu jedynie wycinka do badania. Po zabiegu chirurgicznym, w zależności od jakości i złośliwości raka, stosuje się radioterapię i chemioterapię. Na szczęście większość nowotworów CNS jest wrażliwa na radioterapię. W przypadkach opornych pacjentowi podaje się megachemioterapię, czyli bardzo wysoko dawkowaną terapię z następowym przeszczepieniem komórek macierzystych. Rokowania zależne są od rodzaju nowotworu i stadium jego zaawansowania. We wczesnej fazie duży odsetek dzieci udaje się wyleczyć. Natomiast gdy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym, rokowania są niedobre. W przypadku nowotworów centralnego układu nerwowego bardzo trudno jest mówić o tym, jakie są szanse na wyleczenie. Trzeba wziąć pod uwagę koszt, jaki ponosi dziecko z guzem mózgu. Przy innych nowotworach te koszty są stosunkowo niskie. Natomiast w tym przypadku, jeśli zostaną uszkodzone struktury mózgu i nawet uda nam się wyleczyć dziecko, to mogą pozostać ślady w postaci paraliżu, zaburzeń psychicznych, psychosomatycznych. Często zostają zaburzenia mowy, widzenia, słuchu. Dziecko nie wraca do sprawności intelektualnej sprzed choroby, gorzej się uczy albo nie może uczyć się wcale. Niestety, mózg jest organem bardzo wrażliwym i bardzo delikatnym. Dlatego chyba nie ma drugiego nowotworu, gdzie aż tak ważne jest rozpoznanie jego w takim stadium, żeby można było operować, nie uszkadzając wewnętrznych struktur mózgu.

Objawy nowotworów Centralnego Systemu Nerwowego można podzielić na trzy grupy:

  1. objawy niespecyficzne, ogólne,
  2. objawy dyskretne,
  3. objawy ciężkie.

Objawy niespecyficzne. Te pierwsze mogą być charakterystyczne także dla innych chorób, również innych nowotworów: łatwe męczenie się, osłabienie, bladość, zmiany nastroju. Niepokojący jest bardzo gwałtowny spadek wagi, a stosunkowo łatwo, szczególnie w przypadku odchudzającej się nastolatki, pomylić go z efektami stosowania diety. Kolejnym symptomem zaliczanym do tej grupy są nie mające uzasadnienia gorączki i bóle głowy. Przysłowie mówi: paluszek i główka, to szkolna wymówka, dlatego rodzice nie zawsze reagują na sygnalizowane przez dziecko bóle. Tymczasem bardzo często pierwszym objawem guza mózgu jest gwałtowny, niekoniecznie uporczywy i długotrwający ból. Może być dolegliwością powracającą, powtarzająca się w różnych porach nocy. Najczęściej bólom tym towarzyszą poranne wymioty. Dziecko kiedy wstaje, zmienia pozycję, wymiotuje
i skarży się na ból głowy.

Objawy dyskretne, towarzyszące nowotworowi CSN w stadium niezaawansowanym: zawsze bóle głowy i poranne wymioty, które są charakterystyczne dla guzów mózgu dlatego, że kiedy wzrasta ciśnienie śródczaszkowe, jest stymulowany ośrodek wymiotny. Kolejnym takim objawem mogą być asymetrie twarzy, na przykład opadanie kącika ust, zmiana szpary powiekowej. Twarz może zrobić się maskowata. Mogą być dyskretne porażenia: na przykład dziecko zaczyna gorzej poruszać rączką czy nóżką. W tej fazie rozwoju guza, rodzice najczęściej zauważają, że dziecku coś może dolegać.

Objawy nowotworu zaawansowanego. To są ciężkie porażenia. Na przykład dziecko przestaje chodzić czy poruszać ręką. Może tracić świadomość, mieć drgawki. Jeśli guz naciska na nerw wzrokowy czy słuchowy, to mogą wystąpić zaburzenia widzenia, słuchu. To są już objawy, które zawsze prowadzą rodziców do lekarza, ale to oznacza, że guz w tej czaszce jest już bardzo duży.

Notowała Anna Morawiecka

Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
– Osłabienie, łatwe męczenie, bladość.
– Nieuzasadnione gorączki.
– Gwałtowna utrata wagi.
– Zmiany nastrojów.
– Trudności w czytaniu i pisaniu (jeśli do tej pory nie występowały).
– Zaburzenia widzenia i słuchu.
– Rozkojarzenie, brak koncentracji.
– Bóle głowy i towarzyszące im wymioty.
– Zmiany w obrębie twarzy (asymetria, opadanie kącika ust, twarz jak maska).
– Zaburzenia równowagi, porażenia.

Zmieniony ( 02.06.2009. )